poradniki praktyczne Kategoria: KULTURA, RODZICIELSTWO. Tagi: , , , , , , , ,

Niezawodne praktyczne poradniki dla rodziców

W każdej domowej bibliotece powinien znajdować się przynajmniej jeden praktyczny poradnik dla rodziców. Na czytelniczym rynku jest ich bardzo dużo do wyboru, jednak które wybrać? W których znajdziemy najlepsze, najbardziej niezawodne porady i rozwiązania wychowawcze, sprawdzające się na co dzień? Dziś pragnę polecić kilka bardzo dobrych wydań, z których wiele się nauczyłam przez ostatnie lata, a bez których nie poradziłabym sobie w wielu trudnych sytuacjach.

Oczywiście w pierwszej kolejności należy wymienić kilka dobrych poradników dotyczących przebiegu samej ciąży. Zwłaszcza kiedy spodziewamy się pierwszego dziecka, taka pierwsza „instrukcja” może pomóc bardzo spokojnie przeżyć tych tajemniczych 9 miesięcy.

Spośród wielu dostępnych poradników, mnie bardzo przekonał „Ciąża. Poradnik dla rodziców”, wyd. Muza.
ciaza-poradnik-dla-rodzicowJest to zbiór wiedzy, doświadczeń i porad opracowany przez zespół ekspertów lekarzy, położników, pracowników służby zdrowia i naukowców pod kierownictwem specjalistki w dziedzinie położnictwa. Książka ta jest szczególnie pięknie ilustrowana, co pomaga wyobrazić sobie życie płodowe naszego dziecka i nie tylko.
Z zebranych tu porad, bardzo praktyczne są:
– szczegółowo opracowane kalendarium ciąży (zmiany fizyczne matki, rozwój płodu),
– opis typowych dolegliwości ciążowych i ich zapobiegania,
– zalecenia dotyczące właściwej opieki przedporodowej (rutynowe badania, kontrole, usg),
– wskazówki odnośnie właściwego odżywiania się w czasie ciąży (przepisy, porady na temat zrównoważonej diety, bezpieczne produkty),
– podpowiedzi jak dbać o swój wygląd (pielęgnacja, odzież) i propozycje wszelkich ćwiczeń oraz technik relaksacyjnych w celu utrzymania fizycznej i psychicznej formy w czasie ciąży,
– porady dotyczące pogłębiania więzi małżeńskich w czasie ciąży (również wskazówki dla przyszłego ojca)
– rady odnośnie przygotowań do porodu (wyprawka, szpital, położna, fazy porodu, rola partnera),
– zalecenia jak pielęgnować swoje ciało i noworodka po porodzie, jak karmić piersią,
– podpowiedzi jak radzić sobie w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka (kolki, karmienie nocne, dieta matki karmiącej) i jak przy tym wrócić do formy po porodzie,
– zachęty jak radośnie przeżywać pierwsze chwile rodzicielstwa,
– szczegółowe opisy różnych nieprawidłowości występujących w czasie ciąży oraz różnych schorzeń płodu i noworodków.
Z wielu powyższych informacji bardzo często z mężem korzystaliśmy (nasza ciąża była zagrożona), co pomogło zachować ostrożność i spokój w wielu sytuacjach.

Kolejnym poradnikiem ciążowym, przy okazji światowym bestsellerem (!) jest „W oczekiwaniu na dziecko”, Heidi Murkoff (wyd. Rebis).
w-oczekiwaniu-na-dzieckoTo kompendium niezbędnej wiedzy rodziców z uwzględnieniem chyba wszystkich możliwych przypadków występujących podczas ciąży. Książka w kilku pierwszych rozdziałach zawiera porady odnośnie planowania ciąży, opieki medycznej, zalecenia zdrowego stylu życia i odżywiania w czasie ciąży. Następnie każdy kolejny, bardzo obszerny rozdział dotyczy poszczególnego miesiąca ciąży, a w nim dokładniej przedstawia się każdy tydzień ciąży. Na koniec znajdziemy informacje o samym porodzie oraz wiele praktycznych wskazówek dla świeżo upieczonych matek i ojców. Nie brak tu również informacji o wszelkich komplikacjach w czasie ciąży, porodu i po narodzeniu dziecka. Poza tym, jest tu wiele porad odnośnie ciąży mnogiej i ciąży wysokiego ryzyka. Ostatni rozdział poświęcony jest niezwykle ważnej, a często pomijanej w innych poradnikach, kwestii utraty ciąży i jak sobie z tą utratą radzić. Bardzo przemawia do mnie forma, w jakiej poradnik jest napisany, a mianowicie – forma konkretnych pytań rodziców z opisem ich sytuacji i szczegółowych odpowiedzi oraz porad specjalistów. Jakże to pokrzepiające, gdy się ma tę świadomość, że inni rodzice przeżywają podobne sytuacje jak my i zadają te same pytania! Co więcej, że wszystko co przeżywamy jest naturalne i normalne, a z naszymi dziećmi jest wszystko w porządku. Wreszcie, co najważniejsze – nie istnieje żaden problem bez rozwiązania. Dlatego nie zdarzyło się, bym nie znalazła satysfakcjonujących odpowiedzi na swoje pytania w tej książce 🙂

Następnie, poradnikami już typowo skupiającymi się na pierwszych latach życia naszego dziecka, są: „Pierwszy rok życia dziecka” i „Drugi i trzeci rok życia dziecka”, również wyd. Rebis. – seria kontynuująca „W oczekiwaniu na dziecko”.
drugi-i-trzeci-rok-zycia-dzieckapierwszy-rok-zycia-dzieckaOba poradniki obszernie opisują poszczególne lata (przedstawione i omówione w postaci kolejnych miesięcy) życia dziecka i mają podobną formę pytań i odpowiedzi jak poprzedni poradnik. Znajdziemy tu dosłownie wszystko – od kwestii obowiązkowej opieki medycznej (regularne badania i kontrole, szczepienia, opisy chorób i sposobów leczenia), codziennej pielęgnacji dziecka w domu, poprzez etapy prawidłowego rozwoju (wzrok, słuch, mowa, ruch), zagadnienia związane z karmieniem piersią oraz pokarmami stałymi, a skończywszy na konkretnych metodach wychowawczych (zabawa, nauka, bunt dwulatka, dyscyplina, bezpieczeństwo, samodzielność – jedzenie i toaleta) i zastosowaniu ich w praktyce. Z tymi poradnikami można się również wspaniale przygotować na pierwsze rozstanie z dzieckiem (niania, żłobek, przedszkole) i powrót do pracy. Znajdują się tu również osobne rozdziały poświęcone udzielaniu pierwszej pomocy, a także sprawy dotyczące opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi i adoptowanymi. Dalej, znajdziemy psychologiczne porady dla matek i ojców. Poruszony jest również temat zwierząt w domu, pojawienia się kolejnych dzieci w rodzinie i rodzinnego podróżowania. A na koniec dołączono wiele pysznych przepisów kulinarnych dla całej rodziny. Nic dodać, nic ująć. Warto zaopatrzyć się w te niezbędniki!

Poza powyższymi pomocami wychowawczymi, prawdziwą perełką jest również: „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze” (wyd. Sensus) najsłynniejszej amerykańskiej niani Tracy Hogg, którą nazywa się współczesną Mary Poppins. Wspaniale radzi w trzech głównych sprawach – jedzenia, spania i zachowania.
zaklinaczka-dzieci-jak-rozwiazywac-problemy-wychowawczeTo dzięki niej nauczyliśmy naszego syna samodzielnego zasypiania w swoim pokoju, stosując metodę „Podnieś – Połóż” co 3-5-7 min.  Jej instrukcje pomogły nam również wprowadzić w 6 miesiącu życia naszego dziecka pokarmy stałe i kaszki w ciągu dnia, stopniowo zwiększając ich ilość. W rezultacie bardzo szybko udało się wykluczyć karmienie nocne piersią i już w 7 miesiącu jego życia przesypialiśmy całe noce. Od temtej pory aż do dziś, syn w ogóle nie jest karmiony w nocy (nawet butelką z mlekiem). Wreszcie, po roku karmienia udało się zupełnie bezboleśnie odstawić syna od piersi. Poza tym, dzięki wskazówkom pani Hogg wypracowaliśmy i utrzymywaliśmy stały program dnia, oczywiście odpowiedni do każdego etapu rozwoju dziecka (stopniowo wymagał małych zmian), dzięki któremu nasz syn bardzo szybko zrozumiał że jest wyznaczony czas na zabawę, na jedzenie i na sen. Po wielu praktykach sam już wiedział co po sobie następuje w ciągu dnia. Do dziś taką taktykę planu stosujemy. Tzw. rytuały dnia (np. pora kolacji, kąpieli, modlitwy i zasypiania) zredukowały nasz niepokój i ilość wypłakanych łez naszego dziecka, które teraz czuje się bezpiecznie oraz wie co i po czym następuje. Z kolei obecnie pani Hogg pomaga nam rozwiązywać problemy związane np. z toaletą i emocjami naszego niespełna trzylatka 😉

Na koniec, aby rodzicielstwo nie wydawało się nikomu tylko trudne i wciąż wymagające, nie mogłoby zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu poradników „na wesoło”, jakimi są „Dziecko dla początkujących”, „Dziecko dla średniozaawansowanych”, „Dziecko dla profesjonalistów” i „Dziecko dla odważnych” Leszka Talko
talkoTo niezwykłe książki napisane z dużym poczuciem humoru, znacznie różniące się od przedstawionych przeze mnie wcześniej poradników. Powstały one na bazie felietonów pana Leszka w miesięczniku „Dziecko”. Autor ukazuje blaski i cienie narodzin potomka, przez co pomaga rozładować emocje i uświadomić sobie, że wszyscy zmagamy się z tymi samymi problemami wychowawczymi. Poza tym, uczy młodych rodziców racjonalnych postaw wobec ich dziecka. Opisane osobiste doświadczenia pana Leszka dają nam wiele praktycznych podpowiedzi w kwestii wychowania.
Leszek Talko jest również autorem wielu innych książek na wesoło o tematyce rodzicielstwa, wartych polecenia. Można je znaleźć tu.

Drodzy Rodzice, koniecznie przeczytajcie! Łzy ze śmiechu wyciska 🙂

Ufam, że w powyższym zestawieniu znajdziecie praktyczny poradnik odpowiedni dla siebie.

***

poradniki psychologiczne

A już w następnym odcinku Biblioteki Mądrych Rodziców prezentacja niezawodnych poradników psychologicznych z dziedziny wychowania, technik komunikacji oraz tworzenia i utrzymywania zdrowych relacji w rodzinie.
Serdecznie zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *