poradniki psychologiczne Kategoria: KULTURA, RODZICIELSTWO. Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Niezawodne psychologiczne poradniki dla rodziców

W poprzednim odcinku Biblioteki Mądrego Rodzica prezentowaliśmy sprawdzone praktyczne poradniki dla rodziców. Dziś natomiast chcielibyśmy przedstawić Wam kilka niezawodnych poradników psychologicznych, które bardzo pomogły nam zrozumieć wiele nurtujących kwestii małżeńskich jak i wychowawczych oraz pomogły opanować techniki komunikacji, tworzenia i utrzymywania zdrowych relacji w rodzinie (i nie tylko!).
Zapraszamy do prezentacji.

Wszyscy miewamy różne dylematy w relacjach społecznych, rodzinnych, zawodowych, koleżeńskich, partnerskich, małżeńskich, rodzicielskich, i tak by można wymieniać. Bez tego życie byłoby nudne 😉 Jednak dziś istnieje wiele różnego rodzaju pomocnych narzędzi dostępnych na wyciągnięcie ręki (warsztaty, treningi, coaching, mentoring, poradnictwo, itp), służących do tego, aby nam wszystkim żyło się choć trochę łatwiej. Ja sama, z racji swoich zainteresowań, często biorę udział w różnych takich eventach, jak i szperam po różnych ciekawych poradnikach, by utrzymywać pewien komfort w życiu (wiadomo, zawsze coś się będzie działo, ale nasza równowaga jest niezbędna do tego by móc iść naprzód!).
Te wszystkie narzędzia przede wszystkim służą do pracy nad samym sobą, bo tak naprawdę – choćby cały świat nam walił się na głowę i wszyscy wokół byli przeciwko nam (czy nieraz tak nie czujemy?) – tylko od nas zależy komfort naszego życia. Z pewnością już niejedno przerobiliście i przeczytaliście w tym zakresie. Ja również, ale mam kilka swoich ulubionych książek, które w zasadzie obejmują wszystko, co potrzebne.

Zatem, aby w pełni realizować się jako np. małżonek, biznesman, czy rodzic, warto najpierw zajrzeć w głąb siebie. Dlatego dzisiejszą prezentację wprost musi otworzyć książka: „Świadomi rodzice. Budząc siebie – wzmacniasz swoje dziecko” Dr.Shefali Tsabary.

shefalitsabarySzczerze mówiąc, nie pamiętam jak na nią trafiłam i jak dostała się w moje ręce… Szukałam pewnie „tego czegoś”, czego brakowało mi we wszystkich innych poradnikach.  Aż znalazłam! Ta książka towarzyszyła mi przez dłuższy czas dosłownie wszędzie i dziś wciąż do niej sięgam. Z inspiracji nią powstały moje wpisy ze Świadomego Rodzicielstwa o:
świadomości / nieświadomości
ego
akceptacji
I będzie jeszcze kontynuacja 🙂
Ale dzisiaj pokrótce dlaczego warto się w nią zaopatrzyć.
Mimo, że nie jest napisana łatwym językiem (cóż, bez pracy nie ma kołaczy), to zawiera wszystko co potrzebne do pracy nad komfortem życia:
– wskazówki jak odnaleźć w sobie to co nieświadome (a stąd problematyczne) i przekształcać w świadome, tak aby raz na zawsze przerwać tzw. błędne koło (spuścizna naszej przeszłości) i zapewnić sobie i otoczeniu obecny komfort życia, a naszym dzieciom w pełni świadomą i stąd szczęśliwą przyszłość
– jak pracować nad swoim ego w teorii i praktyce („zrzucanie starej skorupy”)
– jak odnajdywać swoje prawdziwe JA (MOJE pasje, zamiłowania, zainteresowania)
– kwestia akceptacji (siebie, otoczenia) i zaufania (do siebie i otoczenia) w naszym życiu
– co liczy się bardziej – zachowanie czy osoba?
– jak zarządzać swoimi emocjami i emocjami dziecka, czyli prawidłowe dyscyplinowanie siebie (dzieci nas obserwują i naśladują) i dziecka na każdym etapie naszego wspólnego życia
– szczególna rola matki
– jak sobie radzić z wszelkim niepokojem, lękami, błędami, bólami naszymi i naszych bliskich
– cud zwyczajności – jak wypracować cieszenie się chwilą obecną, po prostu BYĆ
– jak ważny jest szacunek, pochwała, wdzięczność w relacjach

Te i wiele innych cennych kluczowych życiowych rad i technik szczerze polecam jako obowiązkową lekturę dla każdego, nie tylko rodzica. Myślę, że ta książka zawiera wszystko co najpotrzebniejsze by zrozumieć samego siebie, a następnie otoczenie w jakim przyjdzie nam żyć. Ta lektura pomoże nam łatwo wejść w ważne życiowe role – partnera, małżonka, rodzica. W wielu poradnikach zawsze znajdowałam i w coraz to nowszych wciąż znajduję wszystkie te same kwestie, ale według mnie najdokładniej i najbardziej przekonywująco omawia je Dr Tsabary. Również ta sama tematyka poruszana jest przez najbardziej znanych światowych mentorów i coachów. A tu proszę – jedna książka, w której mamy wszystko w jednym 🙂

W kwestii dylematów małżeńskich, książką, którą akurat z pewnością znacie, a która mnie i mojemu mężowi bardzo pomogła zrozumieć wiele nurtujących spraw, jest „Mężczyźni są z Marsa, Kobiety z Wenus” Johna Gray’a.
johngrayNapisana prosto, zwięźle, zabawnie i konkretnie (tak, napisał ją mężczyzna 😉 ) Czyta się ją szybko i przyjemnie. Zawiera dużo ćwiczeń do wykonania samemu i w parze (tak, tak – znów praca praca i praca, bo inaczej przecież ciężko żyć).
A zatem znajdziemy tutaj wszystko:
– o różnicach płci – kobiety są jak fale, mężczyźni jak sprężynki (nigdy nie mylić z różnicą charakterów! charakter można kształtować, ale cech płci – NIE, jedynie można i wręcz – trzeba być ich ŚWIADOMYM, co autor wielokrotnie w swej książce podkreśla)
– o różnicach w komunikacji (język kobiet, język mężczyzn) – jak słuchać kobietę a mężczyznę, jak radzić (bądź nie radzić) kobiecie a mężczyźnie
– o tym jak rozumieć potrzeby płci i je spełniać (a są kompletnie różne!)
– o nauce dawania i sztuce przyjmowania (ustanawianie i szanowanie granic, podział obowiązków, jak asertywnie prosić o pomoc)
– o kłótniach, co je wywołuje u kobiet a co u mężczyzn, jak przekształcać je w konstruktywną rozmowę i drogę do porozumienia
– o technikach wyrażania swoich uczuć
– jak zdobywać punkty u partnera (to jest jedna z najlepszych części książki!)
ćwiczenia (technika „listu miłosnego”)

Szczerze polecam się w tę książkę zaopatrzyć, przerobić samemu a potem w parach (szczególnie ważne, aby naprawdę obie strony ją przerobiły).

Z kolei w dziedzinie komunikacji, najbardziej przekonał nas poradnik: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” opracowany i napisany przez Adele Faber i Elaine Mazlish. I tak naprawdę nie tyczy się tylko komunikacji z dziećmi, ale komunikacji generalnie. Poradnik ten to bestseller, w dużym stopniu nawiązuje do tematyki poruszanej już przez Dr Tsabary (choćby sam cytat na wstępie książki nas już w tym utwierdza: „Wystarczy, że dana jest nam szansa, byśmy mogli stać się tymi, kim chcemy”).
adelefaberJednak skupia się głównie na opisie poszczególnych trudnych sytuacji, które znane są wszystkim rodzicom (i nie tylko) i wskazaniu technik rozmowy właściwej do danej sytuacji. A sytuacje te omówione są w różnych kontekstach:
– techniki właściwego rozumienia i słuchania dzieci
– radzenie sobie z uczuciami dzieci
– zachęcanie do współpracy, samodzielności
– co mówić zamiast karania
– techniki pochwały
– uwalnianie dzieci od grania ról
– ćwiczenia (technika pisania „listów do…”)
Zdecydowanie warto mieć tę książkę pod ręką i sięgać do niej w kryzysowych sytuacjach komunikacyjnych.

A na koniec dwie książki które pomogły nam głębiej odnaleźć się w roli mamy i taty.
Jeśli chodzi o rolę mamy, to kiedyś przypadkiem natknęłam się na książkę: „Mama na pełen etat” Lisy Hendey i odnalazłam w niej kolejną rzecz, jakiej szukałam! Również towarzyszyła mi przez dłuższy czas kiedy stawiałam pierwsze kroki jako mama, w dodatku na pełen etat.
lisahendeyTreść książki oparta jest na wierze, ale bardziej niż sam aspekt religijny, podkreślany jest tutaj raczej aspekt duchowy bycia matką, co również czyni w swej książce Shefali Tsabary.
Co mnie bardzo przekonało to to, jak autorka wskazuje kierunek pracy nad życiową równowagą w formie stworzenia sobie takiej mapy życia (life map), tj:
SERCE – jakie jest znaczenie miłości w moim życiu, jakie mam relacje z bliskimi – rodzina, przyjaciele, współpracownicy; jakie towarzyszą mi uczucia i emocje na każdym etapie życia i jak nad nimi pracuję, by pozostać radosną i szczęśliwą
CIAŁO – w jakiej jestem kondycji, jak dbam o zdrowie, profilaktykę, jaką mam dietę, czy jest dla mnie właściwa, zdrowa, jak się relaksuję i radzę sobie ze stresem, czy uprawiam właściwy dla mnie sport
UMYSŁ – jak się uczę, czy się nieustannie rozwijam, jakie mam zainteresowania, pasje, czy je realizuję, jakie mam cele i marzenia, jak i ile pracuję, czy dzielę się z innymi obowiązkami
DUSZA – jakie czuję powołanie, jak się wyciszam i wsłuchuję w siebie (modlitwa, medytacja), jak służę innym
Taka mapa życia, w której można sobie pisać obecny stan rzeczy (by nad nim panować) i stawiać szczegółowe cele na przyszłość, bardzo pomaga pracować nad zachowaniem równowagi w życiu. Szczerze polecam lekturę i stworzenie sobie takiej mapy.

* dla zainteresowanych – autorka założyła i prowadzi bloga www.catholicmom.com

No i ostatnia książka, którą z pewnością zna już niejeden ojciec, jest: „I ty możesz być super Tatą” znanej wszystkim rodzicom – słynnej polskiej niani Doroty Zawadzkiej.
dorotazawadzka
Jak na panią Dorotę przystało, książka jest zabawna, do tego świetnie opracowana graficznie, jednym słowem – wprost dla każdego świeżo upieczonego super taty!
A znajdziecie w niej drodzy ojcowie:
– jak odnaleźć się w nowej sytuacji – a zwłaszcza w relacji z waszą ciężarną partnerką (jak się zmienia twoja kobieta, co się dzieje w jej brzuchu/głowie?)
– jak przygotować się na bycie ojcem syna bądź/i córki
– jak ważne jest uczestnictwo w szkole rodzenia
– poród – razem czy osobno?
– jak rozwiać nowe lęki, obawy
– nowe obowiązki (ich podział, wsparcie partnerki), ograniczenie wolności i niezależności
– jakiej opieki wymaga od ciebie dziecko na każdym etapie jego życia
– opisy zabaw i gier dziecka z ojcem
– jak stać się dla dziecka najlepszym i najbardziej niezawodnym przyjacielem, a dla jego mamy – najlepszym partnerem na całe życie!
Chcecie wiedzieć to wszystko? To ta książka jest koniecznie dla Was!

Możecie myśleć, że przeczytwaszy te wszystkie poradniki oraz stosując polecane w nich wszelkie techniki, jesteśmy rodzicami idealnymi. Otóż nic bardziej mylnego!
Nie ma rodziców idealnych. Za to możemy być rodzicami świadomymi.
Popełniamy na co dzień masę błędów, nachodzą nas coraz to nowe obawy i frustracje, ale mając ich świadomość i świadomość tego jak nad nimi pracować – możemy sobie samemu i nawzajem bardzo pomóc i  sprawić, by to nasze życie nabrało pięknych kolorów!

A jakie poradniki psychologiczne Was przekonały i jakie możecie polecić?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *