baby-english Kategoria: KREATYWNIE, KULTURA. Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Angielski z niemowlakiem? Dlaczego nie!

W trakcie trwania naszego konkursu na FB, w którym do wygrania wyjątkowa książka ze wszystkimi znanymi angielskimi kołysankami i rymowankami, chcielibyśmy nieco przybliżyć temat nauki języka obcego z naszymi maluchami. Czy wiecie, że muzyka i rytm, w połączeniu z naśladowaniem gestów i ruchów, są najbardziej efektywną metodą nauki języka obcego? Dzieci poznają słówka piosenki poprzez czynności, jakie wykonują podczas śpiewania, a powtarzane słowa skutecznie utrwalają się w ich pamięci.

Czy wiecie, że w Polsce realizowane są programy nauki języka angielskiego dla dzieci i niemowląt:

Musical Babies – od 6 miesięcy do 3 lat
Musical English od 3 do 6 lat

stworzone przez Annę Rattenbury, z wykształcenia filologa i metodyka, z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu języka angielskiego –  zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Misją obu programów jest przekazywanie dzieciom wiedzy przy wykorzystaniu muzyki, rytmiki i ruchu. Nasze pociechy uczą się przez twórczą zabawę, dlatego nie brakuje jej na takich zajęciach.
Sama w ten sposób uczę naszego syna języka angielskiego od pierwszych miesięcy jego życia, a w chwili obecnej syn ma zajęcia Musical English w przedszkolu i zarówno ja, jak i nauczyciele przyznajemy, że ten sposób nauki ma niezwykle pozytywny wpływ na postępy w dalszym kształceniu i w ogóle – rozwoju dziecka.

Maluchy uczone obcego języka takim sposobem cechuje:

– naturalne podejście do nauki języka,
– wysoki poziom wymowy i intonacji,
– bogaty zasób słownictwa,
– niezwykła łatwość w przyswajaniu nowego materiału.

Angielskie piosenki „wpadają” w ucho, są łatwe do zapamiętania, dlatego też są bardzo ważnym elementem nauczania tego języka.

Poza tym, dzieci rozwijają się nie tylko w sferze językowej, ale także pod kątem muzyki, tańca i późniejszych relacji społecznych. Poznają reguły zachowania w grupie, przyjacielskiej współpracy i podporządkowania się określonym zasadom.

Musical Babies  to zajęcia muzyczno – ruchowe w języku angielskim, przeznaczone dla dzieci od szóstego miesiąca życia do trzech lat. Do nauki angielskiego z maluchami wykorzystywane są piosenki, rymowanki i taniec,  przy równoczesnym wykonywaniu określonych, często zabawnych czynności, które pozwalają na zapamiętanie i utrwalenie słówek, np jak w piosence: If you are happy. Zajęcia dla niemowląt i dzieci do lat trzech odbywają się w grupach otwartych, czyli przy udziale dzieci z rodzicami (opiekunami), lub w grupach zamkniętych – bez udziału rodziców, najczęściej na terenie żłobków, w klubach maluszka, itp.

Musical English jest kontynuacją zajęć Musical Babies dla dzieci powyżej 3 lat. Na program składają się 3 poziomy, które korelują z wiekiem dzieci i przygotowują je do rozpoczęcia nauki w szkole w wieku 6 lat. Celem zajęć  jest już nie tylko osłuchanie się z językiem angielskim i prostymi pojedynczymi słówkami, lecz także poznanie trudniejszych słów, całych zwrotów, rymowanek i piosenek angielskich również przy wykorzystaniu muzyki, rytmiki, oraz tańca i ruchu. Program Musical English prowadzony jest także w przedszkolach państwowych i prywatnych.

Programy te realizowane są niemalże na terenie całej Polski (patrz: TUTAJ)
A tak to wygląda u nas w Bielsku-Białej (program realizowany przy Yamaha Szkoła Muzyczna)

A oto, jak my się uczymy angielskiego w domu (polecamy! bo każda okazja jest dobra):
ANGIELSKIE ŚPIEWAJKI
ANGIELSKIE PIOSENKI WIELKANOCNE
ANGIELSKIE KOLĘDY I PIOSENKI ŚWIĄTECZNE

Powiązane programy/strony:
HELEN DORON POLSKA (program międzynarodowy – helendoron.com)
NIEMOWLAK W SZKOLE MUZYCZNEJ
KONKURS 15.05-20.05

To jak? Zaczynacie muzyczną przygodę z angielskim z Waszymi szkrabami? 😉
Czy może już zaczęliście?
Jak Wy uczycie się języków obcych z Waszymi dziećmi?

4 myśli nt. „Angielski z niemowlakiem? Dlaczego nie!

  1. Kashtanky Autor wpisu

   Tak, anglojęzyczne przedszkola cieszą się coraz większą popularnością. Też rozważaliśmy posłać syna do takiego, ale odkąd ma Musical English w swoim przedszkolu i różne językowe zajęcia ze mną w domu, to na razie wystarcza 🙂

   Odpowiedz
 1. Komiteptol

  Ja codziennie puszczam i śpiewam swojej córeczce angielskie piosenki z kanału YT LittleBabyBoom. Strasznie je lubi. Nawet niekoniecznie w celu nauki języka, ale dla nas też są miłe dla ucha i można tego słuchać pół dnia 😉 /Justyna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *