icon Kategoria: KREATYWNIE, KUCHNIA, KULTURA. Tagi: , , , , , ,

Gotowanie z dzieckiem, czyli jak wychować małego smakosza

Niejeden rodzic staje na rzęsach, by jego dziecko cokolwiek (poza słodyczami oczywiście) zjadło, nie mówiąc już o pełnych pięciu wartościowych posiłkach w ciągu dnia. Przyznam, że i nam trafił się „niejadkowy” egzemplarz, co wymagało z naszej strony podwojonych starań w kuchni, a zaowocowało tym, że dziś syn już chętnie je wiele potraw, wśród których ma swoje ulubione. Jak zatem zachęcić dziecko do jedzenia? Jak pokazać, że gotowanie może być przyjemne i pożyteczne?

Przede wszystkim pomogło nam zachęcanie i angażowanie syna do wspólnego gotowania, co niejednokrotnie mogliście zobaczyć w naszej KUCHNI. I choć najchętniej by ciągle piekł BABECZKI (zdrowe!), a potem zjadał wszystkie naraz, to jednak opłaca się zacząć od nich właśnie, by w ogóle dziecko zachęcić do pomocy w kuchni. Warto takie gotowanie potraktować jako zabawę, a przy okazji naukę. Synowi tak się spodobało, że dziś pomaga przygotować niemalże każdy posiłek i chętnie go potem zjada. Da się? Da!

Poza tym, niedawno na rynku pojawiła się unikatowa książka kucharska Wielkie Gotowanie na ulicy Czereśniowej – Wydawnictwa Dwie Siostry. To wprost strzał w dziesiątkę w kategorii „gotowanie z dziećmi”! Szkoda, że wcześniej nie wpadła w nasze ręce. Kto jeszcze nie ma – prędko do księgarni! Bohaterów ulicy Czereśniowej już mieliśmy okazję poznać TU. Co tu dużo mówić – nie da się ich nie lubić. Każdą porę roku na ulicy Czereśniowej, pięknie ilustrowaną przez Rotraut Susanne Berner, przeżywamy razem z nimi. W „Wielkim Gotowaniu” natomiast mamy okazję wspólnego z nimi pichcenia. Książka zawiera 50 przepisów, wśród których znajdziemy uwielbiane przez dzieci naleśniki, pizzę, spaghetti czy zupę pomidorową. Jest tu nie tylko wiele przepisów tradycyjnych dań, ale znajdą się też potrawy orientalne.

pulubioneJednak co czyni ją wyjątkową to to, że jest równie pięknie ilustrowana, a przede wszystkim wspaniale oddaje klimat sezonowości w kuchni. Książka podzielona jest na cztery rozdziały – cztery pory roku.

s_1s3s2s4A każdy rozdział rozpoczyna się takim miłym wstępem

IMG_0083W ten sposób nie tylko dzieci uczą się jakie są tradycje i jakie skarby rodzi która pora roku oraz co pysznego można z nich przyrządzić, ale również dorośli otrzymują na tacy wiele ciekawostek kulinarnych.
seasonsWiosna pełna jest pachnących sałatek, ziół i wiosennych warzyw.
wiosna_aA Lato obfituje w soczyste owoce i warzywa, idealne do sałat, marmolady, ciast i jogurtów.
lato_aJesienią czas na grzyby, kasztany, zupę z dyni i domową herbatę z jabłek.

jesienZimą z kolei przygotowujemy poncz dla dzieci z goździkiem, cynamonem i korzeniem lukrecji.
zimaCzy już poczuliście smak i klimat każdej pory roku? Dzieciom niewątpliwie spodoba się poznawanie kuchni dzięki tak unikatowej oprawie graficznej i tekstowej.
W książce znajdziemy również mnóstwo praktycznych porad, np. jak hodować pomidorki.
IMG_9998Jak zrobić własne przetwory,IMG_0012do czego i jakich sprzętów kuchennych używać,IMG_9997a także jak wyhodować własne zioła, jak zrobić własną książkę kucharską, jak kroić cebulę, by nie płakać, dlaczego curry jest żółte, skąd pochodzi stewia czy kuskus, jakie są rodzaje makaronów, jak usunąć kolor buraków z dłoni i wiele wiele innych cennych wskazówek.
Jednym słowem – piękna skarbnica kulinarna dla całej rodziny.
Zobaczcie jaką frajdę sprawiło nam pichcenie z tą książką 🙂
Jako że mamy piękną porę roku – Jesień – wybraliśmy ciasto (placek) z owocami sezonowymi.
IMG_967821 3 6To jak? Co myślicie o takim wspólnym świadomym poznawaniu kuchni i gotowaniu?
My bardzo polecamy i zachęcamy!
Artykuł powstał przy współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, których książki uwielbiamy i gorąco polecamy! A przy okazji bardzo dziękujemy za ten piękny książkowy prezent 🙂
4IMG_9630IMG_9715

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *